“ჯანყი ჯორჯიას პლანტაციებზე” – დავით ქართველიშვილი
მოსამართლეთა სოლიდარობა არა კონკრეტული გვარების ირგვლივ ჩამოყალიბდა – არამედ, ქვეყნის სუვერენულ უფლებაზე:
ა) ჰყავდეს დამოუკიდებელი სასამართლო სისტემა, რომელიც ეფუძნება –
ბ) კანონის უზენაესობაზე და უდანაშაულობის პრეზუმპციაზე, – ასე ეხმაურება „ხალხის ძალის“ წევრი, დავით ქართველიშვილი, გავრცელებულ ინფორმაციას იმის შესახებ, რომ სამმა მოსამართლემ, დასანქცირებული კოლეგების სოლიდარობის მიზნით, აშშ-ში სასწავლო ვიზიტით გამგზავრებაზე უარი თქვა.
დავით ქართველიშვილის განცხადებით, კოლონიზატორული დამოკიდებულება ქვეყნის, როგორც ვასალის მიმართ, საქართველოში არ გაჭრის. მისივე თქმით, მსგავსი მიდგომის წინააღმდეგ ბოლო პერიოდში სხვადასხვა ევროპულმა სახელმწიფომაც აიმაღლა ხმა.
“ჯანყი ჯორჯიას პლანტაციებზე”. რატომღაც გამახსენდა მე-19 საუკუნის ქართველი სემინარისტების პროტესტი ეგზარქოსის მიმართ, ვინც საეკლესიო ენას და გალობას გვიწუნებდა. იქიდან დაიწყო ეს ტალღა და 1918 წლის 26 მაისამდე მიაღწია. რა მოხდა შემდეგ – ეს სხვა ისტორიაა და უდიდესი გამოცდილება, თუ რატომ არ უნდა დავკარგოთ დე-ფაქტო დამოუკიდებლობა დღეს.
მოსამართლეთა სოლიდარობა არა კონკრეტული გვარების ირგვლივ ჩამოყალიბდა – არამედ ქვეყნის სუვერენულ უფლებაზე:
ბ) კანონის უზენაესობაზე და უდანაშაულობის პრეზუმპციაზე. საბჭოური “ტროიკების” განაჩენები – გამოვიარეთ. მიდგომა: ეს კანონი “რუსულია”, იმიტომ რომ მე მასე მინდა, ან ეს მოსამართლე “კორუმპირებულია”, იმიტომ რომ მე ვთქვი მასე – შეიძლება დღეს ჭრიდეს უკრაინასა თუ მოლდოვაში, მაგრამ არა საქართველოში. დღეს მსგავსი მიდგომების წინააღმდეგ ხმა აიმაღლა საფრანგეთმაც და ევროსაბჭომაც. კოლონიზატორ-ვასალის დამოკიდებულებას დღეს ევროპაც ეწინააღმდეგება. ჩვენ ასეთ მიდგომას სოლიდარობას ვუცხადებთ!“ – წერს დავით ქართველიშვილი სოციალურ ქსელში.
Previous: რატომ არ ასანქცირებს სახელმწიფო დეპარტამენტი მამუკა ახვლედიანს კონკრეტული მძიმე კორუფციული დანაშაულისთვის, რომელიც ხელის გულზე დევს? მით უმეტეს, რომ, როგორც ირკვევა, სახელმწიფო დეპარტამენტს და საელჩოს მოსამართლის სანქცირებისთვის არავითარი მტკიცებულება არ სჭირდება